Polska na barażach o Euro 2024: szanse i zagrożenia

Eliminacje do mistrzostw Europy nie były udane dla reprezentacji Polski. Pomimo tego, iż po wylosowaniu grup eliminacyjnych zapanowała radość, która złożyła się z zasadami awansów na turniej finałowy i większą na nim liczbą drużyn, to biało-czerwoni nie podołali przedstawionemu zadaniu. Trzeba jasno powiedzieć, że reprezentacja Polski zanotowała jeden z najgorszych startów w eliminacjach w ostatnich kilku latach. W efekcie zajęli dopiero trzecie miejsce, dając wyprzedzić się Albanii i Czechom. Polska tylko o jeden punkt znalazła się lokatę wyżej od Mołdawii, z którą w trakcie eliminacji przegrała jeden pojedynek, natomiast w drugim zremisowała. Ostatecznie Polacy zajęli miejsce, które daje nadzieje na awans na EURO 2024 poprzez ścieżkę barażową, podobnie jak miało to miejsce z MŚ w Katarze. Reprezentacja Polski ma już pewne doświadczenie w barażach, lecz trzeba zaznaczyć, że w nich nie ma miejsca na pomyłkę. Zły wynik w pierwszym meczu sprawi, że zespół odpadnie i nie przystąpi do finałowej rywalizacji. Polacy będą musieli wzbić się na wyżyny i od pierwszych minut spotkania z Estonią udowodnić, że chcą wziąć udział w turnieju, który będzie rozgrywany w Niemczech w 2024 roku.

Reprezentacja Polski w dobrej formie

Eliminacje do EURO 2024 przyniosły zmianę na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Niezadowalające wyniki pod wodzą Portugalczyka Fernando Santosa sprawiły, że prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza podjął decyzję o zmianie trenera biało-czerwonych. We wrześniu 2023 roku oficjalnie ogłoszono, iż ta misja została powierzona Michałowi Probierzowi.

Nowy selekcjoner przejął reprezentacje Polski w niełatwym momencie, bowiem na finiszu eliminacji ME 2024. W pierwszym pojedynku pod wodzą Michała Probierza biało-czerwoni w meczu wyjazdowym pokonali Wyspy Owcze 2:0 i sprawa awansu na turniej finałowy nadal była otwarta. Sytuacja skomplikowała się trzy dni później, gdy nasza kadra narodowa tylko zremisowała na PGE Narodowym z Mołdawią 1:1. Pomimo tego przed listopadowym zgrupowaniem był jeszcze cień szansy, że Polacy zakwalifikują się bezpośrednio na EURO 2024, lecz rywalizacja z Czechami przekreśliła tę szansę. Polacy zremisowali 1:1 i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w grupie E, co należy uznać za słaby wynik. Selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz w trzech meczach eliminacyjnych zdobył pięć punktów na dziewięć możliwych. Warto podkreślić, że w tym czasie nie przegrał ani jednego meczu, więc można upatrywać w tym optymizmu przed zbliżającymi się barażami.

Półfinał z Estonią na PGE Narodowym

Marzec 2024 roku będzie bardzo ważnym miesiącem dla piłkarskiej reprezentacji Polski. To wówczas odbędą się mecze barażowe, które wyłonią ostatnie drużyny biorące udział w mistrzostwach Europy 2024. W meczu półfinałowym Polska zmierzy się z Estonią 21 marca. Pojedynek odbędzie się w Warszawie na PGE Narodowym. Zwycięzca zrobi pierwszy krok, aby uzyskać przepustkę na turniej finałowy w Niemczech. Choć towarzyski mecz z Łotwą na Stadionie Narodowym nie cieszył się dużym zainteresowaniem, to sternicy polskiej piłki nożnej mają nadzieję, że trybuny podczas rywalizacji z Estończykami wypełnią się po brzegi. Z pewnością tak będzie, ponieważ zbliżający się mecz będzie miał wielką stawkę.

W finale z lepszym z pary Walia – Finlandia

Aby awansować na EURO 2024 przez ścieżkę barażową, trzeba wykonać dwa kroki. Pierwszy z nich to wspomniana wyżej rywalizacja z Estonią 21 marca. Zwycięzca zapewni sobie awans do fazy finałowej, gdzie zmierzy się z wygranym pojedynku Walia – Finlandia. To spotkanie zaplanowane zostało na 26 marca, a jego gospodarzem będą Walijczycy lub Finowie.

Czy Polska zagra w Euro 2024?

Polska cały czas ma szansę, aby zakwalifikować się na mistrzostwa Europy 2024. Aby tego dokonać, Polacy muszą najpierw rozprawić się z Estonią, natomiast w finale baraży okazać się lepsi w wyjazdowym starciu ze zwycięzcą pary Walia – Finlandia. Podczas losowania ścieżki barażowej poznaliśmy także skład grup na EURO 2024. W jakiej sytuacji znalazłaby się reprezentacja Polski, gdyby udało się jej zakwalifikować na turniej w Niemczech? Podopieczni trenera Michała Probierza nie będą mieli łatwej przeprawy na EURO 2024, ponieważ trafią do bardzo silnej grupy. Biało-czerwoni zostali ulokowani w grupie D, gdzie oprócz zwycięzcy meczów barażowych znajdują się: Holandia, Francja i Austria.

Mistrzostwa Europy 2024 rozgrywane będą w Niemczech. Turniej rozpocznie się 14 czerwca, natomiast finał zaplanowano na 14 lipca. W tym czasie odbędzie się 51 meczów piłkarskich, a arenami zmagań będą: Olympiastadion w Berlinie, Allianz Arena w Monachium, Westfalenstadion w Dortmundzie, Arena AufSchalke w Gelsenkirchen, Waldstadion we Frankfurcie, Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie, Volksparkstadion w Hamburgu, Merkur Spiel-Arena w Duesseldorfie, RheinEnergieStadion w Kolonii, Red Bull Arena w Lipsk.