Najlepsi piłkarze w historii La Liga

Oczywiście każdy będzie miał swój osobisty ranking oparty na swoich upodobaniach, jednak w tym zestawieniu opowiadamy o naszym wyborze najlepszych zawodników w historii prawie 90 sezonów ligi hiszpańskiej:

1. Lionel Messi

To było dosyć oczywiste, ale nie możemy nie umieścić na szczycie listy jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Leo Messi to jeden z najlepszych piłkarzy w historii i jeden z najlepszych strzelców bramek. Lionel Messi jest najlepszym strzelcem w historii katalońskiej drużyny, a także w całej La Liga. Z Barceloną zdobył 34 tytuły i wielokrotnie zdobywał Ballon d’Or.

2. Raúl

Raúl González Blanco jest synonimem Realu Madryt, w którym grał przez większość swojej kariery (1994-2010), choć, co ciekawe, zaczynał w niższych klasach rozgrywkowych w Atlético de Madrid. Jest piątym w historii najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej; zdobył 323 bramki dla Merengues. Raúl był częścią madryckiej drużyny „galactico” i w swojej karierze zdobył 22 tytuły, z czego 16 z drużyną ze stolicy Hiszpanii.

3. César Rodríguez

Trzeci na liście najlepszych zawodników w historii ligi hiszpańskiej przenosi nas w czasie do okresu, kiedy zdjęcia były czarno-białe, a internet nie istniał. César Rodríguez rozpoczął swoją karierę w León, ale stał się sławny, gdy podpisał kontrakt z Barceloną. Zanim jednak zadebiutował dla Barcelony, został wypożyczony do Sabadell i Granady.

4. Telmo Zarra

Mniej więcej w tym samym czasie co Rodríguez, Zarra był płodnym napastnikiem Athletico Bilbao uważanym za jednego z najlepszych zawodników w historii ligi hiszpańskiej. Rozpoczął swoją karierę w najwyższej klasie rozgrywkowej, gdy dołączył do drużyny z Bilbao w 1940 roku; grał dla nich do 1955 roku.

Grając na legendarnym San Mamés w Bilbao, zdobył 251 bramek w 277 meczach – średnio prawie bramka na mecz. Do niego należał również rekord ilości bramek w sezonie: 38. Przez 60 lat (1951-2011) nikt nie mógł go pobić w tym rekordzie, aż do pojawienia się niejakiego Messiego…

5. Enrique „Quini” Castro

Nie możemy pominąć tego napastnika z Asturii, który grał dla nieistniejącego już klubu Ensidesa. W 1968 roku podpisał kontrakt ze Sportingiem, z którym dwa lata później awansował do pierwszej ligi. Następnie w 1980 roku grał dla Barcelony. Quini zdobywał średnio prawie pół bramki na mecz -259 bramek w 505 spotkaniach.

6. Juan Arza

Był znany jako „Złoty Chłopiec” i grał dla Sevilli przez 16 sezonów w latach 1943-1959, czyli w dość skomplikowanym okresie w historii Hiszpanii. Arza miał dobrą średnią bramek: zdobył 203 bramki w 409 meczach w czterech drużynach, dla których grał (na początku kariery grał dla Alavés i Málagi).

Wejdź na https://www.legia24.pl i poznaj również legendy polskich klubów piłkarskich.