Najlepsi portugalscy piłkarze w historii

Portugalski futbol dostarczył światu niezliczoną ilość jakościowych zawodników. Nie ma wątpliwości, że najbardziej reprezentatywnymi postaciami portugalskiego futbolu są środkowy napastnik Eusebio, emblematyczny zawodnik i symbol całego pokolenia, oraz jego następca, słynny Cristiano Ronaldo. Pomiędzy znajdują się jakościowi zawodnicy, tacy jak Luis Figo, który grał dla dwóch wielkich klubów hiszpańskiej piłk Oto pięciu najwybitniejszych piłkarzy w historii Portugalii.

EUSEBIO

Pantera z Mozambiku, jak nazywano Eusebio na całym świecie, środkowy napastnik, który zaskakiwał siłą fizyczną, szybkością, podaniem i główką. Eusebio zasłynął w futbolu dzięki Benficie, klubowi, z którym został mistrzem Europy. W 1966 roku przeszedł do historii Mistrzostw Świata zostając najlepszym strzelcem turnieju z dziewięcioma bramkami.

PAOLO FUTRE

Paolo Futre był wyśmienitym zawodnikiem z magiczną szybkością, która prowadziła go do zdobywania niesamowitych bramek. Stał się idolem dla Colchoneros, którzy nigdy go nie zapomną. Został ukoronowany zdobyciem Pucharu Świata z Porto w pamiętnym meczu finałowym rozegranym z Peñarol w śniegu. Futre grał również w Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku.

CRISTIANO RONALDO

Napastnik Manchesteru United to zawodnik o niesamowitej mentalności zwycięzcy. Wiecznie uważany jest za najlepszego piłkarza i strzelca bramek na świecie. Ze względu na swoje rekordy i liczbę nagród Złotej Piłki, które zdobył w swojej karierze, jest uważany za najlepszego piłkarza w historii Portugalii. Jest zwycięzcą Euro 2016 i Ligi Narodów 2018/19. Poznaj ciekawostki o Ronaldo. 

LUIS FIGO

Luis Figo wyznaczył pewną erę w światowym futbolu. Grał w wieku 15 lat w reprezentacji Portugalii. W 1995 roku trafił do Barcelony, gdzie wygrał dwa turnieje La Liga, dwa Puchary Króla i Superpuchar. W 2000 roku dołączył do galaktyki Realu Madryt za 60 milionów euro. Z Los Merengues zdobył: dwa tytuły La Liga, dwa Superpuchary Hiszpanii, jedną Ligę Mistrzów UEFA, jeden Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny.

RUI COSTA

Kolejny zawodnik ze złotego pokolenia Portugalii, który choć nie został mistrzem, pozostawił swoje nazwisko wyryte w portugalskim futbolu. Rui Costa ma tę specyfikę, że był mistrzem we wszystkich drużynach, w których grał: Benfica, Fiorentina i Milan. W tym ostatnim klubie osiągnął międzynarodową chwałę. Z reprezentacją narodową grał w Mistrzostwach Świata 2002 oraz Mistrzostwach Europy w 1996, 2000 i 2004 roku, gdzie był wicemistrzem.