Czy rozwój i szkolenie młodych piłkarzy w Polsce w końcu się poprawi?

Myśląc o piłce nożnej w Polsce bez wątpienia na pierwszą myśl przychodzi nam Robert Lewandowski. W końcu to pierwszy piłkarz, który od dawien dawna odniósł tak ogromny sukces pod wieloma względami. Grając w czasach Leo Messiego i Cristiano Ronaldo mógł pewnego czasu aspirować do najlepszego piłkarza świata. A to już duże osiągnięcie. Jednak czy w przyszłości możemy liczyć na to, że takich piłkarzy będziemy mieli więcej? Czy szkolenie młodych piłkarzy w Polsce się poprawi?

Szkolenie młodych piłkarzy w Polsce

Bez wątpienia młodzi piłkarze w Polsce mają dobre warunki do rozwoju. No i ciągle się one poprawiają pod wieloma względami. Piłkarska infrastruktura sportowa w Polsce stoi na wysokim poziomie. Na pewno na lepszym, niż infrastruktura do trenowania hokeja – przypomnijmy, że na stronie www.nhlonline.pl ukazał się ostatnio artykuł o słabym poziomie polskiego szkolnictwa w hokeju. Wracając do piłki nożnej, to coraz więcej klubów inwestuje w zaplecze sportowe. Boiska treningowe, obiekty odnowy biologicznej, zamknięte boiska ze sztuczną murawą, czy też inne udogodnienia dla profesjonalnych sportowców. Dlaczego więc wciąż brakuje nam zawodników, którzy w młodym wieku wyróżnialiby się nie tylko na tle polskich piłkarzy, ale przede wszystkim na tle zagranicznych rówieśników?

Co jest problemem w szkoleniu młodych piłkarzy w Polsce?

Wydaje się, że największym problemem jest polska myśl szkoleniowa. Niektórzy ironicznie śmieją się nawet, że tej myśli szkoleniowej w Polsce w ogóle nie ma. I dopóki w naszym kraju nie pojawią się doświadczeni trenerzy  z rynku europejskiego, to nie mamy co liczyć na znaczny rozwój polskiej piłki. Oczywiście wyjątki mogą się trafić. Na tak duży kraj w końcu może trafić się drugi Lewandowski, który będzie gwiazdą piłki nożnej na skalę międzynarodową. Jednak jeśli chcemy pomyśleć o tym, żeby wszyscy zawodnicy w Polsce zaczęli grać nieco inaczej, to może być już z tym nieco trudniej. O ile wciąż trenerzy szkolący młodych zawodników będą bazować na starych metodach, które niekoniecznie mają obecnie prawo bytu. Miejmy nadzieję, że piłka nożna w Polsce jednak w końcu zaliczy progres i będzie można cieszyć się z ogromnych sukcesów polskich zawodników, polskich drużyn oraz kadry narodowej.