Piłka nożna

Na czym polega?

Piłka nożna, nazywana potocznie również „futbolem”. Jest to gra zespołowa bardzo popularna zwłaszcza w Europie i Ameryce Łacińskiej, ale wraz z upływem lat jest dyscypliną sportu coraz bardziej popularną na całym świecie. Należy wiedzieć, że mecze są rozgrywane na boisku o wymiarach 90-120 metrów długości i 45-90 metrów szerokości. A piłka przeznaczona do tej gry posiada obwód 68-70 cm. Na boisku występują dwie 11-osobowe drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce (7, 32 metrów długości i 2, 44 metry wysokości) drużyny przeciwnej. Zespoły składają się z obrońców, pomocników, napastników oraz bramkarza. Ich liczba zależy od założeń taktycznych i aktualnego stanu gry. Boisko jest podzielone na 2 połowy. Na każdej z nich znajduje się pole karne oraz pole bramkarskie. Rzuty różne, po wybiciu piłki poza końcową linię boiska, są wykonywane z segmentu umieszczonego w narożniku pola gry. Jedynym graczem, który może używać rąk (tylko w obrębie pola karnego) jest bramkarz. Rzut karny jest wykonywany po sfaulowaniu gracza drużyny przeciwnej na własnym polu karnym – wtedy jeden z zawodników oddaje strzał z punktu oddalonego o 11 metrów od bramki, w której znajduje się jedynie bramkarz (pozostali gracze muszą znajdować się poza polem karnym). Mecze są podzielone na dwie 45-minutowe połowy. Po zdobyciu gola przez jedną ze stron grę wznawia ze środka boiska drużyna przeciwna. Obecnie przestrzegania przepisów pilnuje trójka sędziów (poza boiskiem znajduje się czwarty sędzia techniczny, kontrolujący zmiany i sygnalizujący doliczany czas): główny (biegający po całym boisku) oraz dwójka arbitrów liniowych (znajdujących się po przeciwnych stronach pola gry). Po za tym warto powiedzieć, że w sierpniu 2016 roku zadebiutował system pomocniczy VAR, inaczej wideoweryfikacja. Ma zapobiegać błędom popełnianym przez sędziów boiskowych i obsługiwany jest przez specjalnie przeszkolonych tzw. sędziów VAR.